Káva byla vždycky můj uzemňovák. Probouzela mě do funkčnosti. Byla symbolem relaxace a sdílení s přáteli. Doprovázela mě na mých cestách po jihu. Dělala mi společnost při psaní. Nutno říci – že káva s mlíkem, což je pro trávící systém vyloženě zabiják. František Drtikol sice říkal, že by si každý měl ponechat jeden hřích, aby zůstal nohama pevně na zemi, ale co když tělo začne vyžadovat něco jiného?
Je důležité zjistit, proč pijeme kávu? Jestli jde jen o energii, já sama nahradila ranní kávový rituál čajem Matcha – je to zelený čaj z těch nejmladších čajových lístků, který dodá opravdovou vitalitu tělu i mysli bez jakéhokoliv dojezdu nebo na úkor žlučníku a dalších orgánů. Trochu mě vyděsila cena (500 Kč za malou krabičku prášku), ale nakonec jsem zjistila, že ubývá velmi pomalu a cenově to vyjde dost podobně jako, když jsem si kupovala bio fairtrade kávu. Když to vydržíte aspoň týden, ráno bude tělo chuťově už samo vyžadovat čaj, namísto kávy.
Jestli pije člověk kávu občasně s přáteli v kavárnách, tak si myslím, že se tělo s tím dokáže vyrovnat, zvláště – když si člověk tyhle okamžiky totálně užívá.
A když člověk potřebuje žužlat něco při práci a čaj ho fááákt neuspokojí, tohle pomáhá mě. Ta úžasnost na fotografii není káva, vidíte meltu s vyšlehaným vanilkovým organickým sojovým mlékem, posypanou kořením na kávu od Sonnentor (skořice, kardamon atd.).
RECEPT
Potřebujete:
- melta nebo jiná kávovina, příp. zelená káva (která udržuje tělo zásadité, ale je dražší), výborná je také Žaludovka (to je můj tip! Chutná výborně, protože je namíchaná s kořením) nebo ayurvédská káva (z čekanky)
- organic sojové mléko (můžete koupit ve zdravé výživě už s příchutí, ale obsahuje třtinový cukr, nebo do klasického můžete přidat nepražené kakao či vanilku)
- frapovač (malý ruční šlehač na baterky, stojí stovku – mimochodem výborný na rozmíchávání Barley nebo matcha ve vodě)
Mléko se lehce zahřeje, aby se dalo frapovačem vyšlehat do pěny, kterou poté nalijeme do skleničky. Zalijeme „kávou“. Posypeme kořením. A hotovo