Poslechnout audio: Anchor | Spotify
Rádi hledáme složitost, protože u snadných řešení nám přijde, že nemůžou fungovat. A opravdu – jednorázově ty principy níže, byť lehký jak facka, opravdu moc vliv nemají. Potřebují naši každodenní trpělivost a návyky. Možná proto je tak často ignorujeme, odkládáme na „pak“. Jenže i když je to denně troška úsilí – jakoby bez viditelných výsledků, v rámci života to rozhoduje o kvalitě našeho života a o tom, zda ze svého potenciálu ztělesníme malinko, nebo nádherně mnoho.
Je snazší snít okázalé sny, než denně na nich pracovat malými neokázalými krůčky.
Principům odpovědného žití je dobré dělat prostor dřív, než se připomenou vyčerpáním, nemocí, až když nespokojení se sebou a přehnaně kritičtí k okolí a náš pohled na svět potemní. Já mám ozkoušeno, že „potemnění“ se dá předcházet. Ne vždy. Ale často ; )
A proč si vlastně udržovat vnitřní sílu, a to třeba právě péčí o fyzickou vitalitu?
- líp zvládneme náročné lidi i vlastní únavu
- budeme řešit konflikty s úctou k sobě a shovívavostí k druhým
- nepodlehneme tak často svodům vlastních stínů
- bude pro nás snazší vidět svou budoucnost optimističtěji
- a tím jí i budovat krok za krokem v přítomnosti
A mnoho dalších pozitiv. Tak pojďme na to ♥
ÚVODEM – KRIZE, NEBO DETOXIKACE?
„Bez sluníčka nepřežiju, musím jet do tepla,“ říkávalo moje dřívější já. To já, které nevědělo, že se odstěhuju na sever, kde jsou v zimě noci dlouhé a dny, jako když sirkou škrtne.
Tip: Zkuste si vzpomenout, kdy naposledy jste měli pocit, že bez něčeho nepřežijete, a nakonec se ukázalo, že zvládnete být šťastní i bez toho.
Když nám život vezme to, co si myslíme, že nutně potřebujeme, zbavuje nás pocitu závislosti. Jasný, detox je to nepříjemný, ale připomíná nám skutečný zdroj vnitřní síly – v nás.
Občas si ty „slunce“, věci (nebo i lidi) můžem pak zas klidně v životě nechat (protože máme možnost volit si štěstí a aktivně jej utvářet!), ale už jsme v tom tak nějak svobodněji.
Ale proč si to dělat těžší, než už to občas je, že? Zde jsou mé tipy k odlehčení.
Proč? Absence světla.. nebo zdraví… nebo lásky… čehokoliv a k tomu nějaká ta osobní nebo i globální krize :), to jsou věci náročné, a když se nakumulujou, máme zaděláno na tíživé fyzické i psychické pocity, které je třeba nějak přestát a zpracovat. Můžeme tomu říkat krize, depka, špatný den, ale upejpat se nemusíme – únavou, skleslostí, pesimismem, úzkostmi – trpí občas 1 člověk z 5 až 10. A teď, po roce společenských útrap, mi ten poměr přijde naopak.
Jakoby jen každý 10. člověk měl to štěstí, že fakt neklesá na mysli ani nepředstírá, že je v pohodě a happy jak dva grepy.
Jenže to není štěstí. Jen hrstka odvážlivců si svou „nedokonalost“ přizná a uvolní se v tom, jako v přirozeném životním procesu. Zbytek smrtelníků to řeší sebelítostí, studem, obviňováním…
My to dneska uděláme jinak, žádná psychika, duchovno – prostě posílíme tělesnou pohodu.
I u nás doma je „depka“ vítaná. Dáváme jí prostor. Obvykle chodí v ospalých dnech mezi 19. a 20. hodinou večerní a pak má zakřížkovaných pár dní v měsíci kolem úplňku. Je pro nás jasnou výzvou k odpočinku, samotě, péči o sebe sama, zvolnění a jemnosti.
Já jsem od přírody člověk pohodlný (čti lenivý), celý život jsem byla, jak se říká „mimo tělo“. A právě proto dobře vím, jak jsou body 1 až 8 beze srandy zásadní pro to, aby ta naše člověčí psychika fungovala jako opora při zvládání té emoční houpačky, zvané život. Kdybych se tím neřídila, nejspíš mě po dánské zimě na jaře najdete s tupým výrazem a slinou na svetru, třikrát zkrachovalou a osmkrát rozvedenou.
Stres nebo skleslost je z velké části fyzická záležitost – pocit ohrožení a nedostatku, a proto je třeba tělu hodně ulevit, aby bylo schopno produkovat těch pár šťastných hormonů, nezbytných k tomu, abychom v danou chvíli dočista nezešíleli.
Zima a teď je i doba, kdy jsme uvrženi víc do svých domovů, do fyzického klidu, a tak se nám nedaří tolik před svými stíny a strachy utíkat k aktivitě, ven, mezi lidi, na sluníčko.
1. Počítejte s poklesem sil a neodkládejte
Každý rok to udělám :)), na přelomu léta a podzimu, ještě plná energie, mám jasnou vizi, co všechno přes zimu chci udělat, a po Vánocích jako bych byla medvěd, zalezu do svého brlohu a nic z toho, co si moje letní já vysnilo, mi nedává už tolik smysl a význam.
Dnes se nad tou „železnou pravidelností“ musím usmívat.
I naše šťastné já si s tím nespokojeným předává vládu. Navzájem se moc nechápou. A to se dá změnit.
Severská zima mi naučila, že nevyhnutelné je třeba brát s nadhledem, ale odpovědně. Zima i krize přijde, jakkoliv se to zdá v prosluněné realitě nepravděpodobné. A stejně tak i odejdou, ale než se tak stane, musíme mít připravený „krizový management“, kterému naše skleslé já porozumí a akceptuje, tedy nezahodí jako cár nepoužitelných nesmyslů.
Tip: Zkuste si napsat dopis s tipy, co dělat, pro chvíle, až vám bude ouzko. A naopak. A vylepšujte svůj list podpůrných aktivit, dokud vám nebude reálnou oporou.
Proč je důležité sladit své zimní a letní já? Protože zapomínáme. Do zimy (i té pomyslné) je potřeba vstoupit s doplněnými kyblíčky naší fyzické pohody, například být v létě a na podzim co nejvíc venku, užívat si světa a světla, neodkládat to. To ostatně platí o životě a smrti také.
V zimě a krizi se pochopitelně vrátí zpět to, co jsme zanedbali.
Proto je dobré během aktivní části roku tu a tam udělat i nějakou tu vnitřní očistu, aby toho v zimě nevyplouvalo neunesitelně mnoho (nebo aspoň aby člověk věděl, jaké životní otázky ho na podzim začnou až do jara sžírat tak nějak víc, než je tomu v létě).
Když přichází temnější doba, přijměte změnu energie kolem nás i v nás a adaptujte se. Změňte činnosti, jistě najdete mnoho, které jsou uspokojující. Největší trápení a úbytek vnitřní síly nám působí, když se nutíme do aktivity a radosti, která tam aktuálně uvnitř není. Kdyby květina vykvetla uprostřed zimy, také by ji sežehl mráz. Kdyby v symfonii nebyly odmlky, drásala by naše uši.
Stejně tak, když si neumožníme v životě akceptovat období prázdnoty a zmatku, drásá to naši duši.
Tip: Je v pořádku cítit únavu. Je v pořádku vnímat chybějící motivaci a inspiraci. Je v pořádku cítit dočasnou prázdnotu nebo smutek. Je v pořádku zpomalit. Nevědět.
2. Přijměte únavu a proměňte skladbu aktivit
Z mnoha důvodů řečených dál je naše tělo unavenější. Je náročnější vstát do tmy, a jste-li v krizi empatičtí, vnitřně „pracujete“ i za ostatní, takže možná vám i chvíli trvá, než se vůbec proberete, a za pár hodin už jste zas zralí do postele. Takže uděláte méně, než jste zvyklí, což může přispět večer k pocitům selhání.
Počítejte při plánování a očekávání, že toho zvládnete tak 30 % oproti vašim přáním.
Častěji odpočívejte. V klidu ignorujte sliby moderního managementu. Když dáte tělu zpomalit a uvolníte se, pak se vám útlum odvděčí pozdějším rozpukem sil a kreativity, jaké si přejete.
Tip: Svou produktivitu zvýšíte tím, že si na dobu poklesu necháte aktivity, co jsou pro toto období vhodné – třeba prehodnocování, třízení, úklid a zjednodušování.
3. (noc) Není spánek jako omlazující spánek
Dovolte si spát více než jindy. Ale stále dodržujte nějaký režim. Pamatujte, že prospat celé dny taky nepomůže a nejvíce nás dočerpává spánek, když jdeme spát mezi 22.00 až 23.00, ale můžete to samozřejmě mít individuálně.
Jestli jste to přes rok přeháněli, můžete mít „ospalý měsíc“, kdy se bude zdát, že byste spali furt, ale nakonec k dobrému spánku potřebujeme přes den pohyb a venkovní světlo. Provětrejte místnost čerstvým kyslíkem a nerušte si spánkový rytmus tím, že každý večer koukáte na televizi, do počítače a mobilu, vypněte wifi, odstraňte zdroje elektrosmogu.
To jsou věci, které ohromně podceňujeme, přitom je to základ vitality.
Tip: Díky těmto postupům v noci vaše tělo produkuje melatonin, který napomáhá regeneraci, zdraví a mladistvému vzhledu. Zkuste se i někdy, až to vyjde, ráno trochu povalovat.
Změnit svět spánkem? Kdybychom byli najedení a vyspalí, vymizelo by dost konfliktů z podrážděnosti.
4. (den) Světlo, opora psychice i energie tělu
V létě si naše oči užívají venku až 100 000 luxů. V zataženém dni pro srovnání jen 1 000 luxů, v zimě tedy ještě méně. A i dobře osvětlená kancelář dosáhne maximálně 300 luxů!
Usilujte o to, aby se vašim očím dostalo co nejvíce denního světla. Dánská média doporučují chodit ven během poledních přestávek a kdykoliv to jde, v práci se posadit k oknu…
A pokud vás zimní potíže opravdu zasahují, můžete si pořídit světelnou terapii – lampu o 10 tisících lumenech a každý den si 30 minut užít (zas pro srovnání a nastavení home office – běžné žárovky mají 400-1300 lumenů a pro denní práci uvnitř je vhodných 4000–7000 lumenů). Jak si posvítit na únavu, mrkněte na Psychologie.cz.
Tip: Přes den bílé silné světlo nabudí mozek k práci a elánu, večer jemné teplé „hygge“ osvětlení nebo svíčky ho připraví k relaxaci a kvalitnímu spánku.
5. Vyživujte se a důvěřujte tělu
Hledáme terapeuty a kouče, aby nám „spravili“ jen následky hormonální nerovnováhy.
Vůle, tvořivost, život bez stresu jsou snazší, když tvé tělo má dost vitamínů, minerálů, stopových prvků.
Naučte se to vnímat 6. smyslem už při nákupu, jaká potravina má energii. Doslova se na vás usmívá. Může to být rajče z Itálie, ale třeba to nebude rajče ze Španělska – vnímejte to v těle.
Naučte se to cítit. Nemusíte to vykládat na potkání lidem, kteří vás považují za blázna, ale vy sami se naučte své vjemy respektovat. I když pro to nemáte zrovna logický argument. Když v tom budete lidsky vnímaví a autentičtí, a ne ezotericky nebo racionálně přechytřelí, poznáte, že když mluví vaše intuice, nemýlí se a vždycky má pro své popudy správný důvod. A díky ní si regálu s rajčaty z umělého skleníku, co nikdy neviděla živnou půdu a nenaplní váš šťavnatostí, radostí a životem, nejspíš ani nevšimnete.
Jasný, scvrklé jablko, co jste si na podzim natrhali v zapomenutém sadu, nevypadá tak hezky jako geometricky dokonalý šperk, který ani červi nechtějí, ale dá tělu nejspíš víc. Křivé okurky jsou krásné, jídlo se má po čase zkazit a na salátu občas má být nějaká ta housenka ; )
Já sice nejsem úplně eko-ezo-bio, ale věřím v sílu kvality a přirozenosti.
Mimo to jsem pro lokálnost zdrojů. Přijde mi to tak nějak etické. Co jde, to beru z okolí, nebo od farmářů Evropy. Ale protože věřím i v uvolnění a potěšení, je pár věcí, které si podle citu dovolím i z dálky a navzdory radám odborníků, protože miluju exotické ovoce a kávu.
I ony mi rozjasňujou duši (o závislostech jindy ; )
Tip: Najděte si, nad čím právě vaše tělo „mlaská“ a taky se spolehněte na své letní já, ať vám dělá zásoby dobrot, které vám doplní rozmanitost, jaká nám v zimě chybí.
U mě jsou to třeba ořechy, semínka, kořenová zelenina, nakvašená zelenina (vynikající na střevní mikroflóru, což je základ vitality a imunity), dýně, výživné polévky a další zahřívající jídla. Miluju i zásoby z léta – sušené houby, z mrazáku borůvky, zeleninové vývary, zavařené přesnídávky, nasušené bylinky a čaje.
Zavařeniny, koření, bylinky, čaje…, to vše nás ladí na zdraví, pomalost a pozvedá duši do větší harmonie.
Najděte si svůj zimní repertoár – vnímejte ho jako celek, kde se vše podporuje a doplňuje. A svému vnímání věřte, i kdyby to bylo v rozporu s odbornými doporučeními.
6. Tekuté slunce a moderní „bobulky“
Věděli jste, že dnešní půda nedokáže vyživit zemědělské plodiny tak, jako tomu bylo před 100 lety. Ovoce a zelenina obsahují násobně méně živin. Jíme, jíme, jíme a tělo stejně nemá dost toho, co potřebuje k fyzickému a psychickému zdraví.
A v zimě je i slunce tak nízko, že nedokáže tělu pomoci produkovat vitamín D. V Dánsku je zimní suplementace běžnou věcí. Dlouho jsem tomu odolávala, ale zkušenost mě přesvědčila. Ostatně i naše česká Margit Slimáková doporučuje vitamín D (studie ukazují, že i snižuje úmrtnost při nakažení koronou, pokud je to vaše obava).
Ano, pokud člověk používá nekvalitní s*ačky, je zřejmé, že mu to rovnováhu ještě víc rozhasí, že to bude toxický a k přírodě nešetrný koktejl, takže vybírejte rozumně a s citem a intuicí.
Já používám tablety s olejem z mořských mikrořas, kde je i omega-3 s vitamíny D a B (funguje to na stejné bázi jako rybí tuk – protože ryby ty řasy papkaj, že jo : ). Moje tělo potřebuje silnou oporu, takže po celý rok doplňuju i tablety s přírodním hořčíkem a tryptofanem. Trvalo mi dlouho, než jsem našla to správné pro mě, ale stálo to za to, moje tělo je spokojenější a vnitřně klidnější.
Vždy je riziko, že si nevědomostí spíš ublížíte, ale to snížíte, spojíte-li moderní poznatky s citem těla.
Tip: Chcete-li, nechte si od lékaře udělat rozbor krve, včetně fosforu, zinku. Můžete tak odhalit v nedostatku velmi prostou příčinu vašich složitých a vleklých tělesných potíží.
7. Pohyb, dotek, smysly, vzduch a příroda
Tohle často slyšet nechceme, protože nám v tom chybí důslednost. Obzvlášť v zimě ovadnou naše snahy, na které prostě nemáme sílu. Vybírejte proto pečlivě, co má pro vás efekt.
Příroda i chůze člověka přirozeně ladí na rytmické frekvence, což tělu ulevuje. Částečně to může podpořit i vám příjemná hudba či zvuky přírody, ale dobré procházce se nic nevyrovná.
Když u toho i vnímáme proměny přírody, život v ní, ladíme se na pocit, že vše je dobré.
Pohyb? Dle vašeho gusta! Já jsem ryba (i Ryba), miluju plavání, ale zimní oceán, jak je teď v módě zimní plavání, by mě nejspíš zabil, takže plavání si nahrazuju v bazénu. Tedy když zrovna není korona. I doma máme nespočet možností tělu dopřát. Já osobně mám ráda jógu s Adriene, začínala jsem s jejími ranními videi pro začátečníky. Mezi jejími videi najdete třeba i jógu pod dekou, což už samo o sobě napovídá, že není třeba pokaždé ze sebe sedřít kůži.
Nicméně s únorem a březnem a dál bude i trocha zpocení pro tělo velmi blahodárná ; )
Beze srandy! Tělo je šťastné, když si v aktivní části roku může občas aspoň trošku máknout, trochu si osahat své limity. A to i tělo od přírody pomalé.
Především je to ale o drobných návycích. Síla malých, opakovaných činů! Přizvěte to dobré, aby se stalo součástí vaší každodennosti. Jestli v práci sedíte, vytvořte si koutek, kde hodinku či dvě můžete pracovat ve stoje, co chvíli se projděte. Koukáte-li do počítače nebo na blízko, při procházkách zírejte na daleké obzory, vašim očím se uleví. A tak dále. Prostě více balancu.
Tip: Naučte se to, připomeňte si to lístečkem, budíkem. Znovu a znovu, dokud to nebude pro vás běžné. A vypadnete-li z praktikování, zas se k tomu s vytrvalostí vraťte.
Co obecně velmi podceňujeme, je krása smyslů i síla doteku. Vůně, zvuky, chutě… a pohlazení, šimrání, obejmutí… nebo jen držet za ruku při koukání na film. Přítomný dotek, kdy nejste hlavou kdesi, ale vnímáte spojení. Dejte třeba i sami sobě masáž nohou nebo rukou s vonným olejem. Až to půjde, dojděte si na masáž nebo se domluvte s někým, koho máte rádi, že se navzájem namasírujete. Tělo se naplní šťastnými hormony.
8. vnímejte tlaky v těle, ale i krásu obzorů
Všechno vnitřní nepřijaté se v každém člověku má tendenci někde v těle kumulovat. Tohle místo fyzických úzkostí se v průběhu života mění. Může to být stažení na prsou, pálení solaru, pocit tíhy v břiše, píchání pod žebry, křeče v nohou…
Pokládejte si na tato místo ruce, zkrátka proto abyste svému vystrašenému a úzkostnému já dali laskavou a akceptující pozornost. Když to tak ucítíte a je to váš styl, můžete doplnit meditací či dechovým cvičením.
A ještě jedna věc k tomu slunci. Hvězdy jsou přeci odrazem tisíců sluncí : ) Když se nám svět zmenší do obýváku, je fajn si připomenout občas rozlehlost a kouzlo života, zvedněte hlavu, vnímejte oblohu, hru světel za svítání a stmívání, pozorujte hvězdy, vnímejte měsíc a jeho proměny…
Dovolte sobě a svému tělu pocítit, že jste součástí daleko většího celku, který je v dokonalé harmonii.
ZÁVĚR
Tip: Doplňte si seznam vším, co vás osloví, sepište si to na papír, který si třeba ozdobte – bude vám oporou v horších časech.
Můžete si doplnit otužování, zpěv, minerální kameny, vonné oleje, vykuřovadla… Jestli jste zmrzliny jako já a zima se vám promrzává až do morku kostí, sauna tělo prohřeje. Horká vana s bylinkami a mořskou solí jsou božské lázně doma.
A pak samozřejmě – ale to už bychom byli v jiném tématu než fyzické vitality – můžete se podpořit čímkoliv pro krásný domov, útulnem, úklidem; a potom i drobnými radostmi, co osloví duši, připomenou, jak je krásné být naživu, a vše pro duševní vitalitu – rozjímání, zápisky, Genové klíče a práce s vaším profilem…
Úžasne povzbudzujúce čítanie, ktoré ma oslovilo, sme akoby na jednej vlne, čo sa týka vnímania. Ja som tiež taký pohodlnejší / v niečom lenivejší človek/, ale mám veľmi veľa záujmov, potrebujem k životu informácie. Dovolím si tvrdiť, že obdobie s koronou mi prinieslo veľa dobrého do života. Prinieslo mi uvedomenie si samej seba, toho ako fungujem v tejto realite života a snažím sa vytvárať si svoju realitu, ktorú chcem žiť na tejto Zemi. Som Ti neskutočne vďačná / a zároveň Vesmíru /, že informácie od Teba mi prídu vždy v pravú chvíľu. Ďakujem Ti za všetko, čím ma posúvaš na mojej ceste životom.
Buď zdravá a šťastná a ži svoj život v radosti a hojnosti.
Vierunko, děkuju za krásný komentář ♥ To mám radost – myslím, že právě povzbuzení všichni potřebujeme v této době nejvíce a taky sdílet společně tak, jak to máme my – že jsme na jedné vlně a je to krásné a v pořádku. A mám to podobně jako ty, ta pohodlnost mi přijde přirozeně lidská, člověk má zájmy a hltá nové poznatky, ale dělá to tím kontemplativním způsobem, lépe si vybírá, jde do hloubky, takže to jen v současném hektickém světě se to zdá někomu zpomalené : )
Krasne jsi to napsala Jani, děkuji.
Děkuji, Hani, za komentář. Jsem ráda, že tě článek oslovil.
Článek je super, moc se mi líbí možnost si ho poslechnout. Dala jsem si to do sluchátek a jen tak si u toho vegetila, občas zastavila a rozjímala. Díky, Jani!
Díky, Jani. Mám radost, že se audio ujalo ♥
To je tak suprovej přehled, díky!